Wiosenne porządki - jak mądrze uporządkować dom, sprzedając nieużywane przedmioty

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, a w nas często pojawia się chęć zrobienia porządków w domu i pozbycia się zbędnych przedmiotów. Jak mądrze tego dokonać? Co zrobić z nieużywanymi rzeczami?

Co zrobić z nieużywanymi przedmiotami?

Dużo mówi się o ograniczaniu konsumpcji, o tym, by kupować mniej i starać się żyć bardziej less, jak nie zero waste. Świadomi tego, jaki mamy wpływ na środowisko naturalne, przede wszystkim chcemy działać, ograniczając ilość odpadów. Jednak jak tego dokonać, gdy porządkuje się wiosną cały dom? Natrafiamy wtedy na mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Co z nimi zrobić, by nie wynieść ich na śmieci, ale też nie składować w domu? Najlepiej odsprzedać innym! Jak? Gdzie? Najprościej można to zrobić dzięki serwisom ogłoszeniowym. Oczywiście tym, które umożliwiają lokalną sprzedaż. Bezpłatne ogłoszenia lokalne z Wrocławia to szansa na sprzedaż nieużywanych przedmiotów, bez konieczności ponoszenia kosztów wysyłki czy transportu. To znaczne ułatwienie zarówno dla sprzedających, jak i kupujących.

Jak sprzedać niepotrzebne przedmioty?

To, co istotne, gdy znajdzie się w domu rzecz, która nadaje się na sprzedaż, to zrobienie przedmiotowi odpowiednich zdjęć. Warto pokazać każdy detal, w tym również uszkodzenia. Oczywiście same zdjęcia to nie wszystko. Ogłoszenie powinno być wypełnione również dokładnymi informacjami. W przypadku mebli szczególnie ważne są ich wymiary, ale i możliwość rozłożenia na czas transportu.

Kluczowe jest to, by po zamieszczeniu ogłoszenia być dyspozycyjnym. Zarówno pod telefonem, jak i w domu. Mogą pojawić się dodatkowe pytania od osób zainteresowanych zakupem, ale często także od razu chęć przyjazdu w celu odebrania rzeczy.

Wiosenne porządki – jak uporządkować dom krok po kroku?

Z porządkami generalnymi jest jak z każdą inną pracą – wymaga dobrego planu. Powinno się więc go sporządzić. Jak? To już zależy od własnych upodobań. Można pracę podzielić na pomieszczenia, a potem na konkretne szafy, a można na kategorie, czyli np. ubrania wszystkich członków rodziny. Oczywiście nie ma sensu planować zbyt dużej ilości prac naraz.

Najlepiej zacząć od tego pomieszczenia, które wymaga najwięcej pracy. Z reguły jest to kuchnia. Tutaj konieczne jest przejrzenie zawartości wszystkich szafek i szuflad, a także porządne ich wymycie. Wyczyszczenia wymagają również sprzęty AGD.

Porządkowanie szaf w pokojach sprawi, że na stosach będą się piętrzyć ubrania, buty, książki i inne akcesoria. To wszystko może dostać drugie życie. Warto patrzeć na tym pod tym kątem. Dzięki temu znacznie mniej rzeczy trafi na śmietnik. Oczywiście nie można też pozwolić sobie na sentymenty, bo nigdy nie zredukuje się posiadanych rzeczy. Za małe ubrania nie są dobrą motywacją do chudnięcia, a płyty CD, gdy nie ma się do nich odtwarzacza to zbędne przedmioty.

Wiosenne porządki to również czas na umycie okien, wypranie firan, zasłon i dywanów oraz mebli tapicerowanych. Wyczyścić trzeba też kratki wentylacyjne, żaluzje i inne trudno dostępne miejsca.