Uważaj na "kieszonkowców". Lubią tłok i Twoje pieniądze...

Data publikacji 29.06.2022
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

Zdarzają się sytuacje, kiedy w roztargnieniu nie myślimy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa np. podczas robienia zakupów lub przemieszczając się środkami komunikacji zbiorowej. Wtedy najczęściej dochodzi do różnego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji, w tym kradzieży naszego mienia. Mając to na uwadze, policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej, przypominają kilka zasad, których stosowanie, pozwoli uniknąć zagrożeń związanych z kradzieżami w miejscach publicznych. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na właściwe zabezpieczenie posiadanego mienia i podstawowe zasady ostrożności…

Robiąc zakupy w dużych centrach handlowych, marketach, na targowiskach lub w innych miejscach, w których jest spory tłok, należy uważać nie tylko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty gotówki lub dokumentów. Często zdarzają się bowiem sytuacje,  kiedy dochodzi do kradzieży np. torebki albo portfela, z jego całą zawartością. Wiele osób trzyma w nim również karty płatnicze, których kradzież może spowodować zniknięcie z konta zaoszczędzonych przez nas środków finansowych. Utrata dokumentów także może przysporzyć nam sporo nieprzyjemnych sytuacji.
Co zrobić, by nie stać się ofiarą przestępstwa? Policjanci przypominają kilka zasad, jak uchronić się przed działaniami tzw. „kieszonkowców”.

Złodzieje najczęściej pojawiają się w miejscach, w których występuje duży natłok ludzi. Są to pociągi, autobusy, tramwaje, galerie handlowe, a także ulice dużych miast,czy w czasie wkacji plaże przy zbornikach wodnych i rzekach. Ponieważ „Kieszonkowcem” może być każdy - od młodych, dobrze ubranych mężczyzn, przez eleganckie kobiety, po kilkunastoletnich chłopców, czy też starszych panów. Nie jest łatwo poznać, że obok nas jest złodziej. Osoby takie potrafią być miłe, grzeczne i chętne do pomocy. Często działają w grupie. Jedna z osób absorbuje uwagę okradanego, np. poprzez zderzenie się z nim, czy też przez spowodowanie tłoku przy wysiadania z autobusu, a druga kradnie nam portfel.

Funkcjonariusze przypominają aby:
- pieniądze, dokumenty, portfele trzymać zawsze w zamykanej, wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki,
- nie korzystać z bocznych, zewnętrznych kieszeni, a tym bardziej z tylnej kieszeni spodni,
- większa sumę pieniędzy podzielić na mniejsze kwoty i włożyć do kilku kieszeni naszej odzieży,
- zabierać na zakupy tyle gotówki, ile jest nam potrzebne,
- zwracać uwagę na to, gdzie chowamy naszą kartę płatniczą,
- unikać zatłoczonych miejsc, a jeżeli już w nich jesteśmy, to być ostrożnym, aby nie dać się zaskoczyć złodziejom,
- zwracać uwagę na to, kto za nami idzie lub nienaturalnie się przybliża, powodując tzw. ,,sztuczny tłok’’.

Panie powinny zwrócić szczególną uwagę na noszone przez siebie torebki, które złodziej bardzo łatwo może wyrwać lub wyciągnąć z nich przedmioty wartościowe. Panowie natomiast na plecaki lub saszetki, by zawsze mieć je w miejscu widocznym i nie pozostawiać bez nadzoru.
Za każdym razem, gdy mamy podejrzenia lub jesteśmy świadkami niepokojącej nas sytuacji, należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję, tak aby funkcjonariusze mogli podjąć szybkie i skutecznie działania mające na celu udaremnienie przestępstwa i zatrzymanie sprawcy.

Zespół Komunikacji Społecznej

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu