Mundial startuje od Meksyku i RPA. Quiz sprawdza wiedzę kibiców

W dniu otwarcia mundialu uwaga kibiców rozkłada się na dwa ekrany – jeden pokazuje murawę w Mexico City, drugi kusi pytaniami o historię turnieju. To nie jest zwykły początek wielkiej imprezy, bo po raz pierwszy w dziejach Pucharu Świata inaugurację rozpisano na trzy kraje. A wraz z pierwszym gwizdkiem rusza też sprawdzian pamięci: od dawnych triumfatorów po polskich królów strzelców.
- Mecz Meksyku z RPA otwiera turniej rozpisany na 104 spotkania
- Trzy ceremonie otwarcia mają nadać ton mundialowi
- Quiz ma oddzielić znawców od tych, którzy tylko kiwają głową
Mecz Meksyku z RPA otwiera turniej rozpisany na 104 spotkania
Pierwsze piłkarskie emocje w mundialu 2026 przynosi starcie Meksyku z Republiką Południowej Afryki. Ten mecz ma otworzyć rywalizację w turnieju, który potrwa od 11 czerwca do 19 lipca i obejmie aż 104 spotkania rozegrane w Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.
Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, pierwszy gwizdek zabrzmi w czwartek o godz. 21:00 czasu polskiego. Gospodarzem inauguracyjnego starcia będzie stadion w Mexico City, a transmisję pokaże TVP1. Dla kibiców to sygnał prosty i czytelny – wielkie granie właśnie się zaczyna, bez rozgrzewki i bez zwłoki.
Warto też spojrzeć na szerszy kontekst. To już XXIII mistrzostwa świata w piłce nożnej, a wcześniejsze 22 turnieje wyłoniły zaledwie osiem reprezentacji, które sięgały po trofeum. Jako pierwsi dokonali tego Urugwajczycy, a futbolowa historia od tamtej chwili dopisywała kolejne rozdziały tylko nielicznym.
Trzy ceremonie otwarcia mają nadać ton mundialowi
Tegoroczny mundial wyróżnia się jeszcze jednym detalem, którego wcześniej nie było. Po raz pierwszy w historii ceremonie otwarcia zaplanowano w trzech miejscach, bo turniej współorganizują trzy państwa.
W programie znalazły się:
– otwarcie na Estadio Azteca w Mexico City,
– ceremonia w Toronto przed meczem Kanada – Bośnia i Hercegowina,
– nocne wydarzenie w Los Angeles przed spotkaniem USA – Paragwaj.
Pierwsza z ceremonii ma rozpocząć się 11 czerwca około godz. 19:40 czasu polskiego, a studio rusza wcześniej, o 18:30. Gwiazdą wieczoru będzie Shakira. Dzień później, w Toronto, publiczność ma zobaczyć między innymi Michaela Bublé, a w Los Angeles na scenę wyjdzie Katy Perry. Transmisje będzie można śledzić w TVP Sport oraz online w serwisie tvpsport.pl i w aplikacji TVP Sport.
Ten rozpisany na trzy sceny start nie jest tylko dodatkiem do meczów. Dla kibiców to zapowiedź turnieju, który ma łączyć sportowy ciężar z widowiskiem na wielką skalę. Najpierw piłka, zaraz potem oprawa. Obie rzeczy mają tu grać jednym tempem.
Quiz ma oddzielić znawców od tych, którzy tylko kiwają głową
Obok meczu otwarcia przygotowano też quiz o mistrzostwach świata 2026. To propozycja dla tych, którzy lubią sprawdzić, ile naprawdę pamiętają z mundialowej kroniki. Nie chodzi wyłącznie o wynik pierwszego meczu, ale o całą historię turnieju – nazwiska, rekordy i odpowiedzi, które nie zawsze przychodzą od razu.
W pytaniach pojawiają się między innymi:
– który zespół wygrywał najczęściej,
– który raz z kolei gospodarzem jest Meksyk,
– który z Polaków został królem strzelców mistrzostw świata.
To właśnie ten zestaw pokazuje, że mundial żyje nie tylko od pierwszego do ostatniego gwizdka. Dla jednych to emocje na boisku, dla innych także pamięć o dawnych finałach, wielkich nazwiskach i statystykach, które potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych kibiców.
na podstawie: UM Wrocław.
Ostatnie Artykuły

Światło, jazz i rowery. Weekend we Wrocławiu rusza pełnym programem

Mundial startuje od Meksyku i RPA. Quiz sprawdza wiedzę kibiców

Wrocław daje głos młodym śpiewakom - startują dwa ważne kursy

MusiQuE znów we Wrocławiu - akademia muzyczna pod okiem europejskich ekspertów

Sound Ambiguity 9 - dźwięk znów wymyka się jednej interpretacji

Wrocławska kompozytorka zdobyła Europę muzyką do krótkiego metrażu

Powiat Wrocławski znów nagradza zdolnych uczniów. 400 zł miesięcznie

Bieżnia przy Lotniczej będzie zamknięta na kilka godzin

Katowice przyciągają przyszłość - studenci wejdą na wielkie forum za darmo

Wrocławska Akademia Muzyczna rozpisuje letnią sesję i porządkuje egzaminacyjny czerwiec

Osiem dni marszu z Wrocławia. Pielgrzymka na Jasną Górę wraca na trasę

Powojenny Wrocław wchodzi do gry - Mediateka szykuje kryminalny finał

Wrocław patrzy na swoje osiedla inaczej - wraca „Mister Wrocław”

Ikarus wraca na linię A. Przejazd przez Wrocław przypomni lata 90.
Przydatne dane teleadresowe
- Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu - kontakt, bilety, zwiedzanie i dojazd
- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu - kontakt, godziny, egzaminy i dokumenty
- Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu - kontakt, godziny i zakres działania
- Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 we Wrocławiu - kursy automatyki, zapisy, kontakt
- Aquapark Wrocław - cennik, godziny, atrakcje i dojazd
- Urząd Miejski Wrocławia - kontakt, godziny, punkty obsługi i e-usługi
