Sprawcami wielu wypadków i kolizji drogowych są niejednokrotnie osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów, po alkoholu lub narkotykach. Aby takich zagrożeń było jak najmniej, wrocławscy policjanci nieustannie prowadzą działania prewencyjno - kontrolne skierowane do wszystkich uczestników ruchu. 6 czerwca br. podczas akcji pn. ,,Alkohol i narkotyki" policjanci sprawdzili stan trzeźwości blisko 700 kierowców, eliminując z ruchu kilkanaście osób nietrzeźwych.

Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach i mimo tego niektórzy kierujący nadal  podchodzą do sprawy nieodpowiedzialnie. Analizy pokazują, że sprawcami wielu wypadków i kolizji drogowych są właśnie osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów, po alkoholu lub narkotykach. Niestety dzieje się to pomimo stale rosnącej świadomości społecznej, a także wielokrotnych apeli i działań prewencyjno – kontrolnych prowadzonych przez polianitów. Aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń i eliminować z ruchu osoby nietrzeźwe, funkcjonariusze z wrocławskiej drogówki, systematycznie prowadzą różnego rodzaju działania.

W ubiegły czwartek, podczas działań "Alkohol i narkotyki" policjanci sprawdzili stan trzeźwości blisko 700 kierowców. Okazało się, że aż kilkunastu kierowało będąc w stanie po spożyciu alkoholu. Wszystkim, funkcjonariusze od razu zatrzymali uprawnienia do kierowania, a teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Mundurowi apelują, o zdecydowaną reakcję zawsze, gdy widzimy, że za kierownicę innego auta wsiada osoba nietrzeźwa. Każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, spowalnia czas reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Nie pozwólmy pijanemu kierować pojazdem. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest nietrzeźwy lub widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, zawsze natychmiast poinformujmy o tym Policję.

 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak 

 

 

Powiązane wiadomości