Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Z pośrednikiem czy samodzielnie – z jakich rozwiązań korzystają kupujący we Wrocławiu?

Na wrocławskim rynku działa co najmniej kilka biur nieruchomości, które oferują kompleksową pomoc w znalezieniu mieszkania i sfinalizowaniu transakcji jego zakupu. Czy wrocławianie chętnie korzystają z pomocy pośredników?

Dlaczego warto korzystać z pomocy agenta nieruchomości?

Biuro nieruchomości może działać zarówno w interesie sprzedającego, jak i kupującego. W drugim przypadku pomoc specjalisty jest nieoceniona nie tylko na etapie poszukiwania odpowiedniego lokalu. Dzięki swojej wiedzy pośrednik może uchronić klienta przed popełnieniem wielu kosztownych błędów. Do jego zadań należy m.in.:

  • Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. Dzięki swojej wiedzy agent nieruchomości wie, na jakie zapisy w księdze wieczystej trzeba zwrócić uwagę. W rezultacie pośrednik może łatwo sprawdzić, czy deklaracje sprzedającego pokrywają się z rzeczywistością.
  • Sporządzenie wzoru umowy przedwstępnej. Agent wytłumaczy różnicę między zaliczką a zadatkiem, a także wskaże najkorzystniejsze dla swojego klienta rozwiązanie.
  • Pomoc w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do zakupu mieszkania czy domu. Pośrednik sprawdzi dokumenty, a to oznacza, że zakup nieruchomości będzie bezpieczny.

Atutem agentów nieruchomości jest też znajomość lokalnego rynku. Pośrednicy wiedzą, gdzie aktualnie buduje się w Krakowie czy które mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są godne uwagi. Bez trudu mogą też wskazać lokale, które będą dostępne w najbliższym kwartale w ramach nowych inwestycji.

Jak mieszkania szukają kupujący we Wrocławiu – z pośrednikiem czy samodzielnie?

Z roku na rok wśród osób poszukujących mieszkania rośnie świadomość tego, jak może im pomóc pośrednik nieruchomości. To z kolei powoduje, że coraz liczniejsza grupa osób poszukujących lokalu decyduje się na profesjonalne wsparcie. Wrocław pod tym względem jest podobny do reszty największych miast Polski. Agenci nieruchomości działający na wrocławskim rynku obsługują zarówno mieszkańców, jak i inwestorów, którzy widzą możliwość zarobku na mieszkaniu zlokalizowanym w jednej z dzielnic miasta.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego wrocławianie – podobnie jak mieszkańcy innych miast – przekonują się do korzystania z usług biur nieruchomości. Mowa tu o wynagrodzeniu agenta. Już od dłuższego czasu wielu pośredników kusi kupujących hasłem „prowizję płaci jedynie sprzedający”.

Jak znaleźć dobre biuro nieruchomości na terenie Wrocławia?

W 2014 r. w życie weszła ustawa deregulacyjna, na mocy której pośrednicy nieruchomości nie muszą już posiadać licencji. W rezultacie osoby poszukujące mieszkania na terenie Wrocławia muszą wykazać się ostrożnością – nie każde biuro zapewnia profesjonalną obsługę. Na co zwrócić uwagę, wybierając agenta?

Ważne jest, aby wybrane biuro nieruchomości posiadało ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej. Z kolei nazwisko agenta powinno znajdować się w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Znaczenie ma też podejście pośrednika do swojej pracy. Specjalista wysłucha klienta i przeprowadzi z nim obszerny wywiad, aby dostosować oferty i usługi do jego potrzeb.