Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Jaki alkomat kupić. Droższy, czy tańszy?

Alkomaty zyskały na ogromnej popularności, wszystko dzięki dużo łatwiejszej możliwości zakupienia ich w renomowanych sklepach internetowych z alkomatami oraz świadomości potencjalnego użytkownika. Chętnie są wykorzystywane, aby sprawdzić trzeźwość po wcześniejszej imprezie, czy po lampce wina do obiadu. Alkomat pozwala na szybkie i niezwykle łatwe wykonanie testu. Aktualnie na rynku jest ogromny wybór różnego rodzaju urządzeń od jednorazowych za kilka złotych po profesjonalne, które kosztują kilka tysięcy złotych. Czy warto inwestować w dobry alkomat?

Alkomaty jednorazowe

Alkomaty jednorazowe można kupić praktycznie na każdej stacji benzynowej. Kosztują kilka złotych i umożliwiają szybkie przeprowadzenie testu. Niestety jakość pomiaru i rzetelność wyniku pozostawia wiele do życzenia, a to oznacza, że kierowca wprowadzony w błąd może wsiąść za kółko, nawet będąc pijanym.

Tanie alkomaty dostępne na bazarach

Alkomaty dostępne na bazarach i w supermarketach kosztują kilkadziesiąt złotych, dlatego często kuszą swoją cenę. Niestety takie alkomaty nie mają żadnych atestów, co oznacza, że ich wiarygodność jest na bardzo niskim poziomie. Drugim problemem jest sposób przechowywania urządzeń. Często trzymane są one w miejscach o bardzo zmiennej temperaturze, czy mocno nagrzanych, a to może spowodować ich uszkodzenie i w konsekwencji podawanie nierzetelnego wyniku.

Dokładność pomiaru

Dla osób, kupujących alkomat kluczową kwestią powinna być dokładność pomiaru. Nie musi ona być tak wysoka jak w alkomatach dowodowych, które używane są przez policję, jednak warto, aby margines błędu był jak najmniejszy. Pozwoli to na dobrą ocenę stanu trzeźwości i podjęcie odpowiedzialnej decyzji, co do prowadzenia pojazdów.

Wielkość próbki

Na wynik pomiaru wpływ ma również wielkość pobranej próbki. Co prawda większość alkomatów pobiera taką samą objętość wydychanego powietrza, jednak zdarza się, że tańsze modele pokazują wynik, nawet jeśli ilość wdmuchanego powietrza była zbyt mała. To skutecznie może zafałszować wyniki. Droższe i lepsze modele sygnalizują, czy ilość wydychanego powietrza jest wystarczająca, a więc zapewniają wykonanie miarodajnego pomiaru.

Dodatkowe funkcje

Droższe (ale nie bardzo drogie) modele alkomatów mają różne, dodatkowe funkcje, które pozytywnie wpływają na komfort ich użytkowania. Wyświetlanie czasu potrzebnego do całkowitego wytrzeźwienia, informacja kiedy należy przeprowadzić kalibrację, czujnik siły i długości wdmuchiwania powietrza, czy lista państw wraz z dopuszczalnym limitem zawartości alkoholu to tylko niektóre z nich.