Od 15 stycznia pasażerowie mogą korzystać z nowych peronów tramwajowych przy placu Nowy Targ. Przystanki lzostały wyniesione, co ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie. Zatrzymują się tutaj tramwaje linii 8, 9, 11, 17 i 23. 

  • Przystanek przy ul. Purkynniego, fot. ZDiU Wrocław

    Przystanek przy ul. Purkynniego, fot. ZDiU Wrocław


Przebudowa trwała od października ub.r.

– Perony zostały przebudowane, aby wyprofilować na całej długości ich nową wysokość. Podwyższone perony to komfort i wygoda podróży, ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pojazdów wszystkich grupom pasażerów, bez względu na ich wiek i sprawność fizyczną – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Nawierzchnię peronów wykonano z płyty oraz kostki granitowej, która nawiązuje do zabytkowego otoczenia.

Przystanek przy ul. Purkynniego, fot. ZDiU Wrocław

Nowością są wiaty przystankowe, które zastąpiły dotychczasowe słupki. Wiaty mają specjalny wzór, który ma chronić ptaki przed kolizją.

Przystanek przy ul. Purkynniego, fot. ZDiU Wrocław

Aby poprawić widoczność w obrębie przystanku i przejścia przez ul. Purkyniego zamontowano również dodatkowe latarnie, a w okolicy pojawią się także nowe nasadzenia (kasztanowce czerwone). Ze względu na wybudowane odwodnienie przesunięto również słup trakcyjny.

Prace prowadziła wrocławska firma Elektrotim a koszt inwestycji to 670 tys.

Będzie więcej wyniesionych peronów

Urzędnicy zapowiadają, że sukcesywnie będą wynoszone kolejne perony przystankowe. Obecnie projektuje się wyniesienie przystanków przy pl. Teatralnym oraz w ciągu ul. Szewskiej.

– Takie działania w znaczący sposób ułatwią przemieszczanie się tramwajem osobom o ograniczonej mobilności, w tym starszym, z niepełnosprawnościami czy rodzicom z dziećmi – mówi Anna Szmigiel-Franz z Biura Zrównoważonej Mobilności.