Transmitowanie pogrzebów online - nowych wymysł, czy szansa dla rodzin w żałobie?

Transmitowanie pogrzebów online jeszcze kilkanaście lat temu było zarezerwowane tylko na uroczystości pogrzebowych osób zasłużonych i znanych. Każda osoba w domu mogła obejrzeć pożegnanie Jana Pawła II czy księżnej Diany. Obecność kamer na pogrzebie wtedy nikogo nie dziwiła. Transmisje pogrzebów online wprowadzane są do usług wielu firm pogrzebowych, również tych we Wrocławiu. Czy pogrzeby online to wymysł naszych czasów, czy przydatne rozwiązanie dla rodzin?

Pogrzeb online — tak czy nie?

Jak z każdą kwestią na świecie i transmisje online budzą pewne kontrowersje. Wiele tradycjonalistów zarzeka się, że pogrzeb transmitowany online nie oddaje takiego szacunku jak obecność w trakcie ceremonii. Po drugiej strony barykady stoi natomiast głos rozsądku, który mówi, że dla osób mieszkających za granicą, starszych lub schorowanych jest to jedyne rozwiązanie na jakąkolwiek obecność w dniu pogrzebu.

Świat się zmienia — nowe usługi pogrzebowe

Świat idzie do przodu, a z roku na rok technologia rozwija się coraz bardziej. Wydaje się, że bez zmian pozostaje tylko poczucie pustki, smutku i żalu po stracie bliskiego. Chociaż konieczność godnego pożegnania drugiego człowieka jest stałym elementem obecnych wśród naszych przodków, jak i przyszłych pokoleń, to usługi pogrzebowe we Wrocławiu coraz bardziej się modyfikują i dopasowują do potrzeb rodzin.

Nowoczesne rozwiązania dla tradycyjnych pogrzebów

Ostatnie lata wyjątkowo dokładnie pokazały, że nie zawsze jest możliwość być obecnym na pogrzebie. Pandemia, obostrzenia, ale i odległe miejsce zamieszkania członków rodziny sprawia, że nie każda osoba może pozwolić sobie na uczestnictwo w ceremonii. Właśnie z tego powodu pojawiły się prośby o możliwość transmitowania pogrzebów online.

Jak wygląda transmisja online?

Zakład pogrzebowy Witwicka we Wrocławiu jest przykładem firmy, która rozszerzyła swoje usługi właśnie o transmisję pogrzebów online. Jak wygląda taka uroczystość w praktyce. Pracownik zakładu ustawia kamerę na statywie w kaplicy oraz na cmentarzu. Jednym przyciskiem może rozpocząć transmisję pogrzebu na stronie internetowej Witwicka Wrocław, na której rodzina i znajomi mogą obejrzeć przebieg uroczystości. Kamera jest niewielka, ale obraz i dźwięk odbierane są na najwyższym poziomie. Decydując się na pogrzeb online, bardzo ważne jest zapewnienie komfortu osób obecnych na ceremonii. Dlatego kamera jest wręcz niezauważalna, a personel nagrywa wszystko w taki sposób, aby nie rozpraszać osób obecnych na pogrzebie.

Bezpieczeństwo i szacunek

Kolejną ważną kwestią było zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego na życzenie rodziny każda transmisja może być szyfrowana hasłem, do którego dostęp będą mieć wyłącznie pożądane osoby. Chociaż wiele osób może uważać, że transmitowanie pogrzebów online jest wymysłem, to rozwiązanie to stale jest doceniane przez rodziny. Obecność na pogrzebie nawet w sposób wirtualny pozwala osobom na odległość — ale zawsze — pożegnać się z drugim człowiekiem. Dodanie transmisji online z pogrzebu jest więc ogromnym krokiem naprzód dla zakładów pogrzebowych we Wrocławiu.