3 osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 16-latka z Wrocławia

Data publikacji 15.09.2023
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

Zaginięcie 16-letniego Sebastiana rodzina zgłosiła w zeszłym tygodniu. Jego ciało zostało znalezione w czwartek, w zamkniętym mieszkaniu na terenie jednego z wrocławskich osiedli. Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Stare Miasto rozpoczęła więc śledztwo w tej sprawie, a ciało skierowano na sekcję sądowo-lekarską. Wstępne oględziny wykluczyły bowiem bezpośredni udział osób trzecich w tym zdarzeniu. Policjanci nadal aktywnie pracowali nad tą sprawą, gdyż priorytetem było ustalenie okoliczności i dokładnych przyczyn zgonu. W wyniku pracy operacyjnej policjanci zatrzymali trzy osoby w wieku 14, 17 i 26 lat, które następnie usłyszały zarzuty. Dwie z nich zostały już tymczasowo aresztowane.

Początkowo z uwagi na obowiązujące przepisy i toczące się śledztwo prokuratorskie, mimo pojawiających się w mediach wielu niesprawdzonych oraz nieprawdziwych informacji na temat okoliczności tej tragicznej sytuacji, w tym informacji o skrępowaniu rąk ofiary, podjęto decyzję, aby nie komentować ich do czasu zakończenia czynności procesowych oraz działań operacyjnych.

Dziś po zakończeniu tych działań ustalono, że gdy ciało nastolatka zostało odnalezione, nie było w żaden sposób skrępowane. Wstępnie na miejscu nie stwierdzono także obrażeń ciała mogących skutkować jego śmiercią.

Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Stare Miasto rozpoczęła więc w tej sprawie czynności w ramach śledztwa, a ciało skierowano na sekcję sądowo-lekarską. 

Nad sprawą zaginięcia pracowali policjanci z wrocławskiego komisariatu na Krzykach, a następnie czynności procesowe i pozaprocesowe w sprawie wykonywali funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto. Ich skuteczne i prowadzone wiele godzin działania, pozwoliły na szybkie zatrzymanie trzech osób mogących mieć związek ze śmiercią 16-latka. Była to 14-latka oraz dwóch mężczyzn, w wieku 17 i 26 lat.

Sąd rodzinny już podjął decyzję o umieszczeniu nastolatki w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, a wobec mężczyzn zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Osoby te podejrzane są m.in. o to, że nie udzieliły pomocy 16-latkowi mimo tego, że widziały jego stale pogarszający się stan zdrowia, a także pozostawiły go w zamkniętym mieszkaniu. 14-latka i 26-latek muszą się także liczyć z odpowiedzialnością za posiadanie i udzielane narkotyków innym osobom.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu
kom. Wojciech Jabłoński

Film Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 43.74 MB)

Pliki do pobrania

  • Deskrypcja do filmu
    52.33 KB