W szkołach ponadpodstawowych wciąż wolne miejsca, także w liceach
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych wciąż trwa, a po pierwszym etapie wciąż są dostępne miejsca, również w liceach ogólnokształcących. Z ponad 6,3 tys. uczniów, którzy aplikowali, zakwalifikowało się ponad 5,9 tys. osób. W drugim etapie rekrutacji uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mają kolejną szansę na znalezienie miejsca w wybranej placówce.

Wolne miejsca w szkołach ponadpodstawowych po pierwszym etapie rekrutacji

W roku 2024 proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych przyniósł wiele emocji nie tylko dla uczniów, ale również ich rodziców. Miasto przygotowało ponad 6,4 tys. miejsc w różnych placówkach, a o przyjęcie ubiegało się ponad 6,3 tys. uczniów. Po pierwszym etapie rekrutacji zakwalifikowało się ponad 5,9 tys. uczniów, co oznacza, że wciąż dostępnych jest ponad 500 miejsc, w tym także w liceach ogólnokształcących.

Oficjalna lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a także lista wolnych miejsc, zostanie podana 23 lipca. To ważna data dla tych, którzy jeszcze nie znaleźli miejsca w wybranej szkole lub zmienili zdanie co do wyboru placówki.

Znacząca liczba uczniów spoza miasta w rekrutacji do szkół

Interesującym zjawiskiem jest duża liczba uczniów spoza Wrocławia, którzy starają się o przyjęcie do szkół prowadzonych przez miasto. W tym roku ponad 3,2 tys. uczniów spoza miasta wzięło udział w rekrutacji, a ponad 1,4 tys. z nich zostało zakwalifikowanych. Choć wielu z nich decyduje się na naukę w mieście, niektórzy ostatecznie wybierają szkoły bliżej swojego miejsca zamieszkania.

II etap rekrutacji – szansa na znalezienie miejsca w szkole

Dla uczniów, którzy nie zostali przyjęci w pierwszym etapie lub zmienili zdanie co do wyboru placówki, przewidziano II etap rekrutacji. Proces ten odbędzie się 24-25 lipca w szkołach, które mają jeszcze wolne miejsca. Aby wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, konieczne jest zalogowanie się do systemu rekrutacji za pomocą profilu zaufanego rodzica, wprowadzenie danych dziecka oraz wskazanie preferowanych placówek.

Uczniowie mogą wybrać do sześciu szkół, a w każdej z nich dowolną liczbę klas. Ważne jest, aby szkołę, do której dziecko chce się dostać w pierwszej kolejności, wpisać jako pierwszą na liście. Następnie należy zaznaczyć spełniane przez kandydata kryteria, dodać niezbędne załączniki i podpisać wniosek profilem zaufanym.

Kryteria przyjęcia do szkół ponadpodstawowych

O przyjęciu do wybranej szkoły decydują punkty rekrutacyjne, które są przyznawane na podstawie kilku kryteriów. Należą do nich wyniki egzaminu ósmoklasisty (maksymalnie 100 punktów), oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch innych przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (maksymalnie 72 punkty), osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (maksymalnie 28 punktów), a także wyniki dodatkowego postępowania rekrutacyjnego w przypadku oddziałów, gdzie takie postępowanie jest wymagane.

Lista osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w II etapie rekrutacji zostanie ogłoszona 2 sierpnia. Wszelkie szczegóły dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej dedykowanej temu procesowi.


Źródło: Urząd Miasta we Wrocławiu