Młodzież debatuje o przyszłości Europy – konferencja “Wspólna Europa” we Wrocławiu

FOT. Urząd Wojewódzk
Wrocław stał się przestrzenią rozmowy o roli edukacji w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej. W Dolnośląskim Centrum Filmowym spotkali się uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele instytucji, by stawiać pytania i wysłuchać opinii młodego pokolenia. Atmosfera była skupiona – od warsztatów po panele dyskusyjne dominowało przekonanie, że głos młodzieży ma realne znaczenie.
- Wrocław jako scena dyskusji o europejskiej edukacji
- Kto przyszedł i o czym rozmawiano
- Co z tego oznacza dla szkół i klubów
Wrocław jako scena dyskusji o europejskiej edukacji
W piątkowe popołudnie w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się konferencja poświęcona edukacji europejskiej pod hasłem “Wspólna Europa”. Wśród uczestników byli przedstawiciele administracji i instytucji odpowiadających za politykę oświatową oraz młodzież aktywna w szkolnych Klubach Europejskich. Tematem przewodnim były wyzwania i możliwości, jakie niesie ze sobą kształcenie o sprawach europejskich oraz sposoby włączania uczniów w debatę publiczną.
“Ta konferencja to przede wszystkim przestrzeń do rozmowy i debaty, byście mogli wyrazić swoje uwagi i spostrzeżenia oraz współtworzyć jeszcze silniejszą Polskę w strukturach Unii Europejskiej. To od Was zależy, jak Europa będzie się rozwijała”
— Anna Żabska, wojewoda dolnośląska
Kto przyszedł i o czym rozmawiano
Spotkanie zgromadziło reprezentantów edukacji i instytucji europejskich, którzy dzielili się doświadczeniami i oczekiwaniami wobec młodzieży. Wśród obecnych byli:
- Anna Żabska – wojewoda dolnośląska,
- Ewa Skrzywanek – Dolnośląska Kurator Oświaty,
- Bogdan Zdrojewski – poseł do Parlamentu Europejskiego,
- przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce,
- przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji,
- nauczyciele oraz członkowie Rady Młodzieży przy Wojewodzie Dolnośląskim.
Rozmowy skupiały się na praktycznych aspektach edukacji europejskiej – od metod pracy z młodzieżą po możliwości uczestnictwa w programach i projektach międzynarodowych. Uczestnicy podkreślali wagę dialogu i słuchania młodzieżowych głosów przy tworzeniu programów edukacyjnych.
Co z tego oznacza dla szkół i klubów
Konferencja pokazała, że inicjatywy takie jak szkolne Kluby Europejskie mają znaczenie większe niż tylko edukacyjne – służą budowaniu kompetencji obywatelskich i umiejętności debatowania. Szkoły i organizacje pozarządowe mogą wykorzystać podobne wydarzenia, żeby:
- wymieniać dobre praktyki i programy wymiany,
- szukać partnerów do projektów edukacyjnych,
- angażować młodzież w konsultacje dotyczące europejskich tematów.
Dla nauczycieli to też sygnał, że inwestowanie czasu w zajęcia o Unii Europejskiej przekłada się na realne możliwości młodych ludzi do wpływania na debatę publiczną i reprezentowania swoich postulatów.
na podstawie: DUW Wrocław.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Wojewódzk). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Piknik z adopcją w tle. Na Grabiszynie psy będą szukać domów

Gustavo Minas we Wrocławiu. Zdjęcia, w których miasto dzieli się na plany

Jak czytać z dziećmi, żeby naprawdę wciągało - bezpłatne szkolenie we Wrocławiu

Czego naprawdę szukają pracodawcy poznali uczniowie z Krzyżowic

Kolejki do urzędu pod kontrolą – dane online pokazują, kiedy warto przyjść

Bolków świętuje 750 lat - Bednarek i Smolasty rozkręcą miejski jubileusz

Mistycy Dolnego Śląska wracają do rozmowy - Wrocław szykuje dwudniową konferencję

DK35 w Komorowie zmienia trasę – kierowcy pojadą po drodze tymczasowej

W Kiełczowie młodzi akrobaci i tancerze pokażą formę na wiosennym pucharze

Kury zamieszkały w pałacu. We Wrocławiu mają pomóc ludziom wracać do rytmu

Po telefonach o szybki zysk wrocławianie stracili ponad 200 tys. zł

Ranking TOP 10 najlepszych agencji SEO we Wrocławiu 2026

Felicita Vestvali wraca do głosu - w bibliotece opowieść o odwadze i wolności

Wodecki w nowej przestrzeni. Teatr Polski stawia na spokojny wieczór
Przydatne dane teleadresowe
- Archiwum Miejskie Wrocławia - kontakt, godziny i załatwianie spraw
- Parafia Opieki św. Józefa we Wrocławiu - msze, sanktuarium, zasięg parafii
- Oddział Celny Towarowy Port Lotniczy Wrocław-Strachowice - kontakt i siedziba
- Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu - kontakt, mandaty z fotoradarów, zajęcie pasa drogowego
- Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 12 dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących - kontakt, oferta, zapisy
- Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu - kontakt, adres i dojazd
